Avrupa Gönüllü Hizmeti

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

avrupa-gonullu-hizmeti

Bu içerikte, Avrupa Gönüllü Hizmeti nedir? AGH nedir? AGH nasıl yapılır? Diğer adı ile EVS nedir? soruarının cevaplarını bulacaksınız. 2014 yılında benim de Romanya’da 11 ay süresince katılımda bulunduğum Avrupa Gönüllü Hizmeti (Avrupa Birliği Gönüllü Hizmeti/Avrupa Birliği Gönüllü Toplum Hizmeti Programı) yani European Voluntary Service hakkında bilgiler paylaşıcam. Eğer içeriği okumaya devam ederseniz hiç bir ücret ödemeden Avrupa’da 1 yıla kadar, tüm giderlerin (vize ücreti, uçak bileti, konaklama, cep harçlığı vb.) AB fonlarından karşılandığı bir programın parçası olabilirsiniz.

AGH Bedava mı?

EVET!

AGH Nedir? EVS nedir?

 • Yaş sınırı 17-30
 • Üniversite mezunu ya da lise mezunu olmana dahi gerek yok.
 • Başlangıç seviyesinde İngilizce bilmem de yeterli fakat ne kadar öğrenip gidersen o kadar avantajlı.
 • AB’nin birçok alanda desteklediği sosyal projelerden biridir.
 • Seçtiğin herhangi bir AB ülkesindeki (ya da AB üyelik sürecinde olan Gürcistan gibi bir ülkede) bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışırsın.
 • Kısa dönem AGH maksimum 2 aydır. Kısa dönem yapanlar uzun dönem de yapabilirler.
 • Uzun dönem 2 ay ile 12 ay arasındadır. Fakat sonrasında kısa dönem yapma şansın yoktur. Sadece 1 defa katılabilirsin.
 • Tüm masraflar AB fonundan, gittiğin ülkelerdeki ulusal ajans tarafından karşılanır. Ulaşım, konaklama, yemek ve vize masrafları gibi.
 • Haftanın 5 günü günde 5 saat çalışırsın fakat projeye göre değişkenlik gösterebilir.
 • Haftalık izinlerinden ve resmi tatil izinlerinin haricinde her ay için 2 gün iznin var. Bunları istersen biriktirip toplu halde de kullanırsın ya da izinlerini biriktirip projeden daha erken de ayrılabilirsin. Bu tamamen ev sahibi kuruluş ile senin aranda olan iletişime bağlı.
 • Ülkenin ekonomik şartlarına göre cep harçlığı da alırsın.

AGH’de Konaklama?

Ev sahibi kuruluşun insiyatifindedir. Aile yanında, hostelde ya da diğer gönüllülerle ile aynı evde de olabilir fakat en güzeli diğer gönüllüler ile çokkültürlü bir ortamda yaşamak. Örneğin Kamboçya’da 3 sene yaşamış bir Fransız, Romanya’da size Asya mutfağındaki marifetlerini sergiler.

Vize Nasıl Alınır?

Bunu hiç dert etme. Evsahibi kuruluşun ve gönderici kuruluşun herşeyi halleder. Davetiye mektubun geldiğinde evrakları hazırlar konsolosluğa gidersin fakat bunlar uzun dönem oturum vizesi olacağı için 1 aya kadar, belki de daha fazla beleyebilirsin.

AGH’de Neler Yapılır?

Çeşitli küçük projeler üretirsin. Örneğin küçük çocuklarla çalışıyorsan onlara çocukluğunda oynadığın oyunları öğretirsin. Örneğin ben Romanya’da iken ”Muhteşem Süleyman” dizisi çok modaydı ve herkes Türkçe öğrenmek istiyordu ve bende onların isteklerini yerine getirdim. Başka bir dernekte bir süreliğine Türkçe öğrettim. İstersen hafta sonları izin yapar yerel halka kaynaşırsın ya da diğer gönüllüler ile otostop çeker başka şehirlere gidersin. Tercih senin. Eğer ki bir Shengen Ülkesi ise rynair ve wizzair gibi ucuz havayolu firmalarında bulduğun biletlerle her haftasonu bir Avrupa şehrine seyahat edersin. Ya da otostop çekip ve Couchsurfing’den konaklama yaparak seyahatlerini çok çok ucuza getirirsin.

AGH Ne Değildir?

AB’ de çalışma izni değildir yani benim vizem var hafta içi dernekte takılır haftasonu orda burda iş bulur çalışırım. Sen dene yine ama orası TR değil. Unutmayın her ülkenin turistik vize haricinde en az 10 adet farklı vize çeşidi var. Örneğin uzun süre oturum vizesi D tipi vizeye girer.

Bir dil eğitimi programı değildir. Ev sahibi kuruluşun ilk bir kaç ay ingilizce ya da yerel dil eğitimi verme zorunluluğu vardır. Sonrası sana kalmış.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Türkiye’den bir gönderici kuruluş bulmak. Dernek, vakıf, üniversite vb.
 • EVS Database‘ den proje bulmak
 • Europass formatında CV hazırlamak.
 • Başvuru yapmak istediğin projeye göre uygun motivasyon mektubu hazırlamak. Örneğin bir sanat projesine çocuklarla ilgili bir motivasyon mektubu hazırlamak hiç akıl karı olmaz. Oturup, üşenmeden projeye göre motivasyon mektubu yazmak en sağlıklı yöntem.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Faydaları

Öncelikle aynı dili konuşmadan da öğrenmeyi ve öğretmeyi öğrenirsin. Konuşmadan da iletişim kurarak, yeteneklerini geliştirme fırsatın olur.

Avrupa’nın ve Dünya’nın her ülkesinden arkadaşın olur. Sanma ki gittiğin dernekte sadece AB Ülkeleri’nden gönüllüler oluyor. Örneğin Romanya’nın Baia Mare şehrindeki bir dernek aynı zamanda Güney Amerika’dan gelen gönüllülere de ev sahipliği yapıyordu. Paha biçilemez zamanlar yaşarsın ve unutulamayacak hatıralarla geri dönersin.

Sadece emeğini satarak da bir şeyler yapılabildiğinin ve paranın her şey olmadığının bilincine sahip olursun. Eğer daha sonra uzun süreli seyahatlere çıkarsan bu çok faydalı olur. Çok az bütçe ile de seyahat edildiğini öğrenirsin. İngilizceni geliştirir ve eğer istersen o ülkenin dilini de öğrenirsin.

Zararları

Öyle bişi YOK!!! Örneğin bir iş yerinde 3 yıl çalıştın öz geçmişinde halen aynı şeyler yazıyor ama AGH yaptın ülkeye döndün hem İngilizce öğrendin hem de başka bir dil öğrendin ve 1 yıl Avrupa yaşadın ve de 2 senelik iş deneyimin var. Sen işveren olsan hangisini işe alırdın ?

Bu ufaklığın babası cezaevindeydi ve annesi de intihar girişiminde bulunduğu için hastahanedeydi. Devlet onu koruma altına almak amacıyla çocuk yuvasına göndermişti.

AGH İçin Tavsiyeler

En en en önemlisi projeyi iyi seçin. Sevmediğin bir işi yaparsan ( kapitalist sistemdeki gibi ) orası sana cehennem olur. Neler yapabilirsin ? Evsizlere yemek dağıtabilir, bir sirk de çalışabilir, engellilere yardım edebilir, bir sanat galerisinde gelenlere bilgiler verebilir, bir çocuk yuvasının servis söförlüğünü yapabilir ya da hayvan barınağındaki hayvanlara yardım edebilir.

Gideceğiniz şehri ülkeyi iyi secin. Eğer ki ingiltere’ nin küçük bir şehrinde 1 yıl kalırsan 10 numara ingilizce ile geri dönersin. Bir iskandinav ülkesinde kış mevsiminde 3 ay kalmak seyahat etme engeli yaratabilir. Avrupa kışın zaten soğuk.  Ayrıca Bulgaristan ve Romanya gibi Shengen üyesi olmayan bir ülkeye giderseniz pasaportunuz ile sadece bu iki ülke arasına elinizdeki geçerli vize ile giriş çıkış yapabilirsin.

Gideceğiniz şehri iyi seçin. 2 Milyon nüfuslu bir şehir ile 2000 kişilik bir köy arasında ciddi farklar var. Ulaşım, sosyal hayat vb. Bunun içine kültür şokunu da katarsan projeden ayrılmak isteyebilirsin.

Eğer mümkünse kuruluşun eski ve şu an ki gönüllüleri ile iletişime geçin. Örneğin Romanya ‘da bir projede geri dönüşüm ile ilgili bir projede çalışan gönüllüden pet şişelerden yapılan bir yatakta uyuması isteniyordu. Başka bir şehirde ” Bizim imkanlarımız bu ” diyerek bir gönüllüden kırık bir koltukta konaklamasını istemişlerdi. Ama sen uyumlu bir insansan her soruna bir çözüm elbette bulunur.

Oradaki Zamanını İyi Değerlendir

Avrupa Gönüllü Hizmeti bir velinimettir. Oradaki zamanı nasıl değerlendirdiğin sana kalmış. İster boş zamanlarında dizi izleyip yemek yapıp sosyal medyada vakit geçir ya da çık dışarı yerel halk ile kaynaş. Unutma, insanlar anadilini bilen insanları içlerine daha kolay kabul ederler ve bütün kapılar sana açılır.

İlerleyen günlerde Avrupa Gönüllü Hizmeti yapanlara da bloğumdaki röportajlar kısmında yer vereceğim.

Zaman kaybetmeden daha fazla bilgi için google’ a Youtube’a ” Avrupa Gönüllü Hizmeti ” kısaltmasıyla ” AGH ” ya da İngilizce ” European Voluntary Service ” yani ” EVS

Avrupa Gönüllü Hizmeti İçin Bağlantılar

Facebook: AGH

Proje ve gönderici kuruluş veri tabanı

Ekşi Sözlük Avrupa Gönüllü Hizmeti

Yabancılara Türkçe Öğretmek

AB-ilan

Ulusal AjansAvrupa Gönüllü Hizmeti

Genç Gönüllüler Derneği

vopool.net

Avrupa Gönüllü Hizmeti

40 Soruda AGH

Buradaki tüm bilgiler Kasım 2013′ den Eylül 2014′ de kadar Romanya’nın kuzeyindeki Cluj-Napoca şehrine 1.5 saat uzaklıktaki Bistrita-Nasaud şehrinde AGH yaparken yaşadığım tecrübelerdir.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.